Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Mala skola kozarstva
 
PrijemPrijem  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Pobačaji, bolesti, ishrana... Izvor: MŠK

Ići dole 
AutorPoruka
breberzvonko




Broj poruka : 21
Datum upisa : 14.09.2013
Lokacija : Sremska Kamenica

Pobačaji, bolesti, ishrana... Izvor: MŠK Empty
PočaljiNaslov: Pobačaji, bolesti, ishrana... Izvor: MŠK   Pobačaji, bolesti, ishrana... Izvor: MŠK EmptyPet Jan 09, 2015 2:46 pm

Zoran Bircanin Kod mene je pre nekih mesec dana bio pobačaj. Koza sasvim normalna nije imala temperaturu, jela, pila vodu i samo izbacila plod. Nakon pobačaja i dalje je sve u redu. Danas sam bio kod dva druga ukupno 5 koza pobacilo skoro ista situacija kao kod mene. Javilo se i još nekoliko ljudi sa istim problemom.
7 hrs · Like
Milan Kostadinovic Moja se izvukla,bilo povuci potegni ali se iscupala,sada normalno raste vime i napreduje...
7 hrs · Like
Branimir Nikic godina je bila kišna, uslovi za spremanje sena taman takvi da ne treba da iznenadjuje prisustvo, čak i nevidljivih plesni, aflatoksina...Mislim da je to u pitanju.Spolja sve u redu, onda iznenada pobačaj...
7 hrs · Edited · Like
Branimir Nikic Kako se boriti protiv ove pojave?Zeolit?Mislim da jednostavno moramo pažljivije birati seno koje dajemo.Otrov deluje kumulativno i ne možemo znati koja količina je opasna, koja ne.Na žalost, mnogi nisu uspeli sena spremiti dovoljno...
7 hrs · Like
Milan Kostadinovic Ja sam ove godine spremio sene,nikad vise nisam,ova godina je za trave,deteline bila odlicna
7 hrs · Like
Ras Kučevo meni se pre dogadjali pobacaji ali je razlog bio tuca medju njima mislim kozama a cisto ovako pobacaj nisam imao,moze biti mnogo razloga za to:hladnoca,da su pojele losu hranu ili se prejele i da kazem jos nesto zamolio bih vas da ne dajete kozama silazu pogotovo skoznim jer njihov burag nije kao kod krava i ovaca ne vari isto hranu kao ostali prezivari.
7 hrs · Like
Aleksandar Skrob Matori Do ove godine kod mene nije bilo pobacaja. Ove godine jedan pobacaj. Kao sto rece Bircanin bez nekih komplikacija kako pre, tako i posle pobacaja. Posle 15-tak dana koza se pripatila normalno.
7 hrs · Like
Ras Kučevo isto tako izbegavati zeleni mladi kukuruz jer u buragu koze dolazi do fermentacije i izaziva nadimanje koze a moze doci i do nepozeljnih posledica.
7 hrs · Like
Hela Liveric Bas sam i ja htijela pokrenuti ovu temu! Hvala Milane i Zorane!
Dakle ja sam ove godine imala 6 pobacaja od 70 koza. Godina je bila iznimno teska. Bilo je puno problema sa parazitima tako da sam stado 5 puta cistila od parazita. Sijeno nisam uspijela spremiti svoje i kupujem jako nekvalitetno i nidam uspijela za nikakve novce naci nista bolje tu u Istri.
Bas sam ovih dana plsnirala nabaviti zeolit da ublazim mogucnost toksicnih pljesni u hrani.
Takodjer se bojim jer nisam cijepila koze protiv enterotoksemije. Kod nas u Hr nisam nasla nikakvo cijepivo...
Uglavnom sve jako cudno...
7 hrs · Like · 3
Valentina Krivokuca i kod nas isto , Nadamo se da ce sad biti sve u redu .
7 hrs · Like
Ras Kučevo evo pokusacu da vam otkucam plan ishrane koza i neznam kako drugacije da vam pomognem.
7 hrs · Like
Milan Kostadinovic Ras Kučevo pa bas zbog zelenog kukuruza sam ja i izgubio kozu
7 hrs · Like
Aleksandar Skrob Matori Ja ne koristim silazu a seno spremam sam i mogu slobodno reci da je seno prve klase. E sad, jedina stvar sto koristim povremeno i kukuruzovinu tj shasu, mada mislim da to ne bi trebalo biti problem. U principu bez nekih vecih promena sa hranom u odnosu na prosle godine. Trenutno smo usli u peti mesec graviditeta i ako sve bude kako treba jarenje krece od 01.02.2015.
6 hrs · Edited · Like · 2
Milan Nada Rainovic O ovoj temi smo pricali pre nekoliko meseci. Pobacaj kod koza i ovaca moze za izazivaca imati svasta ali ne mora biti nista posebno.Moze ga izazvati Bruceloza, Q groznica,Hlamidija Leptospiroza itd. Moze biti posledica udarca ali i posledica losih uslova uzgoje,lose ishrane,mikotoksina u hrani itd.Zbog toga svaki pobacaj treba ispitati. Drzava placa troskove analiza ,tako da je za odgajivaca besplatan.Prosle godine smo dosta pisali o Q groznici,ona je kod nas dosta prisutna. Prosle godine sam razgovarao sa strucnjacima iz Instituta ili Zavoda iz Pozarevca [ne znam tacno] i od njih sam saznao da su vrsili ispitivanja i da je ima dosta u juznom Banatu i istocnoj Srbiji.Prema jednom istrazivanju u juznom Banatu je pozitivno oko 60 % ovaca. U svakom slucaju treba biti obazriv jer su ovo zoonoze i mogu zaraziti coveka. Rizicne grupe su veterinari i ljudi koji pomazu kod jagnjenja jarenja i koji rade sa zivotinjama.Prosle godine smo pricali da treba preduzimati neke mere da se covek zastiti. Najcesce se covek zarazi kod asistiranja kad se koza jari. Zbog toga bi bilo dobro raditi sa rukavicama i koristiti zastitnu hirursku masku. Najvise mikroorganizama koji prouzrokuju ove bolesti ima u plodovoj vodi i posteljici, i covek se vrlo lako zarazi udisuci mikroorganizme ili u kontaktu rukom. Posebno skrecem paznju na izazivaca Q groznice [ coxiella burnetii] Ovo je izuzetno otporan i virulentan mikro organizam . Dovoljna je jedna jedina bakterija da izazove bolest i zbog toga ovu bolest u svetu svrstavaju kao najpogodniju za bioloski terorizam. Ako asistirate kod jarenja ili ako je u pitanju pobacaj obratite  paznju na posteljicu. Kod Q groznice se vide brojne krvave e tackice, odnosno vide se tackasta krvarenja na posteljici.Hlamidije ima dosta i dovodi se u vezu sa rizikom kod malignih obolenja.Leptospirozu prenose glodari a posebno vodeni pacov.Ovo je vrlo opasna bolest i cesto ima smrtni ishod kod coveka, posebno su ugrozeni oni koji borave u blizini voda u kojima ima vodenih pacova [plivaci,pecarosi i slicno]Zivotinje ze zaraze u kontaktu sa zarazenom vodom. O brucelozi je dosta napisano i ne bi imao nista da dodam. Jos jednom zelim da naglasim potreban je oprez i preventiva kod rada sa zivotinjama i obavezno ispitati uzrok pobacaja
6 hrs · Edited · Like · 9
Ras Kučevo potreba hrane za 1 kozu od 1 do 90dana u pocetku laktacije detelina 4kg,seno livadsko2kg,kukuruz zrno 700gr.;potrebe za hranom u poslednjih 60 danabremenitosti,seno2,2kg,kukuruz zrno 300gr;ukupna potrebahrane breminotosti od 60 do 90 dana seno 2,2kg ovo je za jednu kozu dnevna doza. tako pise i toga sam se pridrzavao.
6 hrs · Like · 1
Marin Franjić Svakako pohvale za temu, pobačaji su nešto sveprisutno ne samo ovu godinu nego i inače ih ima, samo je pitanje koliko su uzgajivači savjesni i educirani da prije svega prijave svaki pobačaj nadležnoj veterinarskoj službi, što je kod nas u Hrvatskoj i zakonska obveza, jer je stvarno bitno da se kao uzrok pobačaja isključe zarazne bolesti, tim više što su zoonoze (prenose se sa životinja na ljude), ali gospodin Milan Nada Rainovic je sve tako fino opisao da nema potrebe da se ponavljamo. Dakle, uzroci su stvarno brojni ali za početak činite jako veliku stvar samo ako prijavite pobačaj pa veterinar uzrokuje krv i posteljicu kao i pobačene fetuse te ih pošalje na analizu, a sve je besplatno od uzorkovanja, preko slanja do laboratorijske dijagnostike.
6 hrs · Edited · Like · 4
Zoran Bircanin Postoji tu još jedan problem. Naši ljudi izbegavaju ušne markice ( to možemo videti i ovde na mnogo slika ). Znači i da prijave pobačaj sve troškove snose sami. A da nepominjemo kontrolu krvi koja je obavezna.
6 hrs · Edited · Like · 4
Радивоје Поповић ja sam imo dva problema ali radi metilja a sto se ostalih tice stanje cista desetka
6 hrs · Like
Nenad Spasic Pokusaosam da prebacim link ali mi neide od ruke. Treba obratiti paznju i na preveliku upotrebu lekova samoinicijativno bez konsultacije veterinara cemu nas narod pribegava da bi izbegao troskove pa napravi vecu stetu nego sto kosta poseta veterinara. Jos jedna stvar mi je cudna citam 5-6 puta ciscenje od parazita to mi je sasvim nelogicno sta su ti ljudi radili s mlekom na prvom mestu i ko im je dao taj savet da pribegnu tolikom ciscenju od parazita sve to moze da izazove poremecaj kod koza. Vratio bi se i na pojavu PLAVOG JEZIKA u toku proslog letnjeg i jesenjeg perioda, simptomi kod koza su sasvim drugaciji u odnosu na ovce ima puno manjeg mortaliteta ali pobacaji su neminovni kod zivotinja koje su prelezale tu bolest .
5 hrs · Edited · Like · 1
Ljiljana Hrnjački Moje tri ljubimice za sada su u top formi. Ocekujemo jarenje u poslednjoj nedelji februara. Molim Gospoda da sve bude u redu.
5 hrs · Like
Dejan Markovic Kod mene samo jedan pobacaj je bio nadam se da nece vise ali i biju se haos
5 hrs · Like
Радивоје Поповић dejane ja tucu resavam vezanjem tri cetri najace ostalo sve ok
5 hrs · Like · 2
Aleksandar Lukic Povecajte im hranu -koncentrat kolicinski i smirice se sigurno
5 hrs · Like · 1
Dejan Markovic E to nisam radio
5 hrs · Like
Hela Liveric Zato i kazem da je bila kstadtrofa sa parazitima. Mlijeko se po danima karence pa i duze bacalo! Ocistim ih i za 3 mjeseca epidemija plucnog vlasca i sve kasljucsju... Posle tri mjeseca iz guza im doslovno provirivale gliste, onda je krenula epidemijs pausi i cesanje... I sta da radim nego terspija. Konzultirala sam se i sa vet. Institutom i isto mi predlozili. Dsla sam i uzorke szolice na analozu! Inacr koze cistimod parszita 2 puta godisnje. Uz to obavrzno jednom godisnje dajem prosjecni uzorak njihove stolice na analizu... Ja sam prva protiv pretjeranog davanja ljelova ali o tome i pricamda je ova godinabila katastrofalna!
5 hrs · Like
Zeljko Rajkovic Postovanje svima i kod nas je bio jedan pobacaj 5 dana pred jarenje, jos jedno jare je otislo posle par dana od druge koze. Ostali jarici su ok.
5 hrs · Like
Dejan Markovic Kod mene i kalcijum zeza stvar padaju sa nogu
5 hrs · Like
Šimun Sabljo kod mene bi jedini problem bio tuca al nema takvih situacija trnutno
4 hrs · Like
Marina Andrijašević MA Dejan Markovic,da li vam koze padaju sa nogu prije jarenja ili poslije jarenja?
4 hrs · Like
Aleksandar Lukic Marina objasnite sta se desava ako je pre i ako je posle jarenja pad na noge kod koza
4 hrs · Like
Dejan Markovic Kod mene pre jarenja padaju sa nogu problem mi je haos
4 hrs · Like
Aleksandar Lukic Predpostavljam da su slabije kondicije mora se pojacano hraniti pre svega sa koncentratom oko 0.5-1kg po grlu dnevno
4 hrs · Like
Ras Kučevo sto se tice medjusobnih tuca ja sam u pocetku vezivao dok se jednom prijatelju nije obesila koza onda sam prestao sa vezivanjem nego sam napravio drvene pregrade (montazne)tj.pravio mini boksove koji su posle jarenja bili sklonjeni,normalno kad se jarici malo otrgnu.i nisam imao problema pozdrav
4 hrs · Like
Marina Andrijašević MA ja sam imala slučaj s alpinkama..sa sanskima nikada..znači negdje pred jarenje cc dvadesetak dana počele su da padaju s nogu...zvala sam prijatelja kozara u Sloveniju i izričito i je rekao da je nedostatak glukoze ....znači odmah sam kupila kantu KETOSTOPA koji se daje kravama kad padaju s nogu,obično nakon teljenja..davala sam im iz vangle da ližu koliko su htjele ..bilo ih je pet ili šest...sve sam ih podigla..oobavjestila sam i dvoje kolega kozara da to isto naprave..nisu..na žalost koze su im uginule a moje su se oporavile vrlo brzo...isto tako Slovenac(drži koze 30 godina)rekao mi je da im nikako ne dajem inekcije kalcija dok su zasušene..poslije kad dođe mlijeko ok...sve sam ga poslušala i sve je bilo ok
4 hrs · Like · 2
Marina Andrijašević MA u biti to je bila KETOZA ...
4 hrs · Like
Marina Andrijašević MA http://www.crystalyx.de/.../schafe_12/MutterschafeLmmer.html
CRYSTALYX Products GmbH /
Crystalyx
crystalyx.de|By Florian Hirtz
4 hrs · Like · 3 · Remove Preview
Aleksandar Lukic Bravo to je to usput mora se povecati kolicina -unos smese, s druge strane koze se moraju odvojiti po grupama, jace sa jacima, rogate sa rogatima , sute sa sutima, i vrlo je vazno da imaju i veci broj slobodnih mesta na valovu-jaslama kako bi se izbegla guzva guranje i one koje cekaju nazad kad nemaju mesta udaraju odpozadi koze ili sa boka i dolazi problema
4 hrs · Like · 1
Marina Andrijašević MA od tada im uvijek dajem ovaj pripravak za lizanje i nikada se više nije pojavilo
4 hrs · Like
Aleksandar Lukic Marina ko je proizvodzac crystalyxa- nevidi se na slici
4 hrs · Like · 1
Marina Andrijašević MA tako je...moje su i u zasušenju uvijek oko kilograma hrane i sijena po volji....svesti udaranja na najmanju moguću mjeru....i naravno pokušati složiti kozice u grupice da nema guranja i podbadanja
4 hrs · Like
Marina Andrijašević MA njemačka..jedna firma iz Munstera...
4 hrs · Like · 1
Aleksandar Lukic Treba uvesti redovnu kauterizaciju mladih jaradi-zenskih koja se ostavljaju za priplod i za neko vreme nece biti mogucnosti povredjivanja-same su mnogo mirnije
4 hrs · Like · 1
Marina Andrijašević MA vidi se ..idite na contact..tu sve piše
4 hrs · Like · 1
Marina Andrijašević MA počimam i ja biti polako za kauterizaciju kad vidim probleme koje pojedini kozari imaju s rogovima...nije mi prirodno da su koze bez rogova al nisu mi ni ozljede drage koje nanose jedne drugima
3 hrs · Like · 1
Aleksandar Lukic Ja od ove godine uvodim kauterizaciju pod obavezno u upotrebu kod mladih jarica-ko ce praviti 20-tak razlicitih bokseva za drzanje
3 hrs · Like · 1
Marina Andrijašević MA i mi .....
3 hrs · Like
Dejan Markovic A gde ima da se kupi to ja sam mlad i pravio sam puno gresaka kod koza
3 hrs · Like
Aleksandar Lukic Ako mislis na kauter SISTEM LINE Subotica
3 hrs · Like · 1
Dejan Markovic Da na to
3 hrs · Like
Dejan Mitic Kod mene za sada nema pobacaja, 97 koza su zajedno. Ima tuce ali ne prevelike. Imam problema sa hranom (detelinom i senom), zbog velike magle koja je bila nepresteno u decembru . Spoljni balici su kao posipani vodom, nenormalno dime (puse) ali njih ne koristim za ishranu. Koristim MINAZEL i mineralno vitaminske dodatke . Sto se tice pobacaja na JUGU , zvali su me dosta odgajivaca i zale se na pobacaj . Kod nekih odgajivaca se krece i do 50 %.
3 hrs · Like
Trajan Trpcevski Moje koze treba da pocinju da se jare za oko 20 dana dali je kasno i opasno da izvrsim vakcinaciju protiv metilja i parazita
2 hrs · Like
Ras Kučevo ja ti nebih preporucio,pokusaj da vakcinises koze u prolece pred ispasu i posle na sest meseci ponovo.ja sam tako radio i nisam imao problema.
1 hr · Like
Suzana Medic Proverite da se nije ušetala bruceloza...plod i placentu u najbliži vet.institut na analizu...
1 hr · Like
Trajan Trpcevski Hvala a jel mogu sa poliovinom i da dodam kalcium i selen jer pre dve godine sam izgubio jare a i koza pocela da se ukoci nije mogla da stane na noge i mislim da sam resio to sa kalcium u inekciom
1 hr · Like
Suzana Medic Glukoza i kalcijum...zakon
Nazad na vrh Ići dole
 
Pobačaji, bolesti, ishrana... Izvor: MŠK
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Povreda vimena, izvor MŠK
» Proliv kod jaradi, izvor MŠK
» Enterotoksemija, izvor Ljubiša Petrović, MŠK
» Još o bolestima koza i parazitima, izvor MŠK

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Bolesti koza :: Bolesti koza-
Skoči na: